Історія закладу освіти


Історія Черешенської школи почалася на початку ХХ ст. Після революції 1917 року на території Черешеньок працювала школа для агрономів, а з 1932 року – Черешенський дитбудинок ім.Комінтерну. Це був не просто дитячий будинок, в ньому проживали діти «ворогів народу», звезені з усіх куточків України. Справжнім батьком для цих дітей ( і самі вихованці називали директора «Батєю» ) став І.Н.Темес, якого було направлено із Чернігівського обкому партії на цю посаду. Саме завдяки І.Н.Темесу та педагогам школи Черешенський дитячий будинок стає найкращим дитбудинком в Україні, і в 1956 р. йому нарівні з Київським драмтеатром та Львівським педінститутом присвоєно почесне ім'я І.Я.Франка, а кіностудія ім.Довженка знімає документальний фільм про черешенських дітей.

Саме завдяки плідній праці всього педагогічного колективу і, в першу чергу, самих вихованців, черешенські діти мали свою базу відпочинку в Ялті, могли орендувати пароплав і ціле літо подорожувати по Дніпру, а на зимових канікулах об'їздити всі визначні міста СРСР. А все тому, що Черешенський дитбудинок самотужки обробляв 200 га землі, доглядав велику пасіку, вирощував власну сільськогосподарську продукцію, мав свої майстерні, де діти навчались самим необхідним навичкам, оволодівали певними робітничими професіями.

І навіть в евакуації, в Новосибірській області, вихованці дитбудинку своєю працею заробили значну суму грошей, яку направили на будівництво літака, за що отримали подяку-телеграму особисто від Й.Сталіна.

З 1959 року дитбудинок реорганізовується в Черешенську школу-інтернат. З року в рік гарнішали Черешеньки, розбудовувалися, перетворювалися на «маленьку Москву».

Нинішні Черешеньки – це сучасна, впорядкована, вся в зелені і квітах, чудова школа, двері якої відкриті для всіх дітей, особливо обдарованих, талановитих, тих, хто бажає розкрити свої здібності та творчі нахили. А для цього в нашій школі є всі можливості: чудові, сучасні кабінети з мультимедійним обладнанням, великий спортзал і тренажерний зал, бібліотека, численні секції та гуртки, висококваліфіковані вчителі та вихователі.

Отже є всі умови для гармонійного розвитку особистості. А народжується маленька особистість у дошкільній групі «Черешенька». Виховуються у ній дітки з дворічного віку. Теплим мудрим словом, лагідною рукою вихователя вкладаються у душі маленьких хлопчиків та дівчаток добрі зерна знань та умінь. І вже з'являються з-під рук малечі диво-пташки з пластиліну, і посміхається зі сторінок альбому сонечко, виведене дитячою рукою, а он «виросло» створене з відбитків маленьких долоньок різнобарвне чарівне дерево добра. І нестимуть дітлахи в своїх душах це добро з класу в клас, а на їхніх деревах розцвітатимуть ніжним цвітом нові знання, а згодом цвіт цей стане першими плодами-перемогами.

Історія в датах


Заснування дитячого будинку

1917– декрет В.І. Леніна про організацію в м. Чернігові спеціального дитячого будинку для безпритульних дітей-сиріт.

1932– переведення дитячого будинку з м.Чернігова в с. Черешеньки.Перший директор дитбудинку – В.Дроб׳язко.

Довоєнний період (1932-1941)

1932 – в дитбудинку виховувалося 180 дітей. В його розпорядженні були: своя школа, гуртожитки, електростанція, радіовузол, допоміжне господарство.

1933-1937 – скрутні часи дитбудинку. За цей час змінилося 4 директори, а від голоду в 1933 р. щодня помирало по 2-4 дитини.

1937 – директором дитбудинку призначено секретаря обкому комсомолу І.Н.Темеса, в майбутньому – чернігівського «Макаренка».

1938 – зміна контингенту дітей. Вихованцями стають діти, батьки яких були репресовані сталінським режимом. На цей час кількість учнів зросла до 500 чоловік.

1939 – дитбудинок ім.. Комінтерна на чолі з І.Н.Темесом зайняв 1-е місце серед дитбудинків України.

Велика Вітчизняна війна

Часи евакуації (1941-1945)

Серпень 1941 – наказ облвідділу освіти про евакуацію дитбудинку до Новосибірська.

22 серпня – 400 вихованців разом з педколективом вирушили в Сибір, на нове місце проживання – Верхотомський дитячий санаторій Кемеровської області.

1942 – створення власного допоміжного господарстві в Сибіру.

Літопис добрих справ:

- Праця після уроків на військовому заводі;

- Збір коштів (19тис.крб.) на створення Сибірської авіаційної ескадрилії;

- Допомого дітям – ленінградцям;

- Український дитбудинок Чернігівської обл.. був удостоєний Почесної грамоти Міністерства освіти РРФСР;

- Верховний Головнокомандувач Й.Сталін надіслав телеграму-подяку за зібрані кошти на потреби фронту;

- 20 педпрацівників і 66 вихованців нагороджені медалями «За доблестный труд в годы ВОВ».

Знову в рідному домі (1945-1959)

Серпень 1945 – повернення дитбудинку з Сибіру на рідну Україну.

1945-1947 – післявоєнна відбудова;

1947 – відкриття обеліска в пам’ять загиблим воїнам;

1950 – на честь 100-річчя з дня народження І.Я.Франка Черешенському дитячому будинку було присвоєно його ім’я.

1953 – за значні успіхи в навчально-виховній роботі, згідно розпорядження Міністерства освіти УРСР, кіностудія ім.. Довженка зняла документальний фільм «Черешеньки».

Становлення Черешенської школи-інтернату (50-60-і роки)

1958 – підготовка матеріальної бази для школи-інтернату (будівництво правого крила нової школи).

15 серпня 1959 – Черешенський дитбудинок реорганізовано в Черешенську школу-інтернат («семирічку»).

1 вересня 1964 року – школа отримала статус Черешенської середньої школи-інтернату.